5626 listopada 2017 w sali kinowej Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej odbyła się trzynasta edycja białoruskich występów z cyklu „Mastackija Sustreczy Szkolnikau". W tegorocznym programie spotkaliśmy się z niezwykłą różnorodnością form artystycznych, oraz dużej rozpiętości wiekowej uczestników. Bogaty program przygotowano jakby przekornie w ramach 13. edycji – a jakże – udanej – sympatycznej i zabawnej. Obecnością swą zaszczycili Burmistrz Miasta Jerzy Sirak, wicedyrektor Zespołu Szkół z DNJB Nina Łukasik, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Bożena Markiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Halina Pustelnik.

Na początek i koniec wystąpił zespół „Zniczka" z Kompleksu Szkół z DNJB w Hajnówce z tradycyjnymi tańcami. Najmłodsi przedstawiciele to dzieci z Przedszkola nr 1 w Hajnówce. Ubrane w tradycyjne stroje białoruskie zaprezentowały białoruski folklor w formie piosenek i wierszy. Na scenie zaprezentowały się również dzieci z Hajnowskich Szkół Podstawowych nr 1, 2, 3 i 4 oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Białowieży. Były zarówno wiersze, jak i pieśni, inscenizacje oraz tańce. Zaprezentowało się około 100 uczestników uczących się języka białoruskiego. Publiczność również dopisała wypełniając salę kinową po brzegi.

Głównym celem artystycznych spotkań dzieci i młodzieży szkolnej jest popularyzacja oraz ocalenie od zapomnienia języka i kultury białoruskiej wśród najmłodszych. Dlatego też cieszy ogromny zapał i chęć – szczególnie tych najmłodszych, a także nauczycieli i wychowawców - do brania udziału w tego typu przedsięwzięciach, jako, że wydarzenie jest po prostu przeglądem, a nie konkursem.

Za zaangażowanie nauczyciele dostali pamiątkowe dyplomy oraz książki, które wręczył dyrektor Muzeum-Tomasz Tichoniuk. A była to najnowsza publikacja wydana przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne pt. „Historia Białorusinów Podlasia".

Imprezę prowadził Jan Karczewski – pomysłodawca imprezy, nauczyciel języka białoruskiego w hajnowskim liceum, prezes Stowarzyszenia Nasza Szkoła, które wraz z Muzeum i Ośrodkiem Kultury Białoruskiej w Hajnówce przygotowało to wydarzenie.

Agnieszka Tichoniuk

Zrealizowano w ramach projektu „Przygraniczny Alians Etniczny" z dotacji Urzędu Miasta Hajnówka.

Fundatorem nagród była biblioteka internetowa kamunikat.org