50Drugi jesienny koncert w tym roku organizowany przez Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce odbył się 10 listopada 2017 r. Na scenie znów zagrały kapele grające dobrą rockową muzykę w języku polskim i białoruskim. Znów nasz koncert wsparła kampania „Muzyka przeciwko rasizmowi”.

Jako pierwsza na scenie zagrała NIEMORALNA PROPZYCJA - folk rockowa żywiołowa formacja z Białegostoku . Projekt powstały w sierpniu 2016 r. a na uwagę zasługuje bogate instrumentarium z saksofonem i akordeonem oraz rockowe aranżacje ludowych białoruskich utworów. Jako drugi zespół zagrała KREHA –rock alternatywa z Białegostoku. Jak mówią o sobie: „Kilku kolesi lubiących grać i śpiewać”. Ich twórczość nawiązuje do punka lat 80, a tworzą od kilku miesięcy.Ich twórczość nawiązuje do punka lat 80, a tworzą od kilku miesięcy.Tu również brzmiał akordeon i klawisze. Po nich przyszedł czas na punk rock z Wałbrzycha, czyli SAJGON. Zespół legenda punk rocka w Polsce założony jeszcze w 1989 r, grał do roku 95- ostatni koncert zagrał w Jarocinie. Po długoletniej przerwie i zmianie praktycznie całego składu (oprócz wokalisty oraz gitarzysty Sławomira Trochy), kapela pojawiła się na krótki czas w roku 2009 -2011. Wtedy właśnie zagrali też w 2010 r. na 2 . FMR 2010. W 2017 roku ponownie zagrali na hajnowskim festiwalu, tym razem w odsłonie klubowej….i jak się okazało znakomity występ załogi z Wałbrzycha. Na zakończenie mocno energetyczny koncert dała TZN XENNA – punk rock z Warszawy. To również zespół legenda, którego początki sięgają roku 1981-ego z Krzysztofem "Zygzakiem" Chojnackim na czele, który swoją żywiołowością na scenie zawstydziłby niejednego młodszego kolegę po fachu... W Hajnówce zagrali po raz pierwszy, a Hajnowianie przyjęli ich gościnnie i nie pozwolili zejść ze sceny bez bisów.

Dodatkową atrakcją wieczoru była prezentacja archiwalnych zdjęć pokazująca ROCK w MUZEUM począwszy od 2004 r., a wszystko pod szyldem „Muzyka bez zastrzeżeń”...

Póki co „scena w Mozaikarni” ucichła ale kolejne wydarzenia już niebawem …

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Urzędu Miasta Hajnówka.

Agnieszka Tichoniuk

Fot. A. i T. Tichoniukowie