04012 sierpnia 2017 we wsi Lady w gminie Czyże nad malowniczą rzeką Łoknicą odbył się kolejny- czwarty już festyn z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI".

Wieś bardzo mała, bo licząca zaledwie 43 mieszkańców (dane z 2011 r.) zgromadziła ogromną publiczność. Idea tych festynów jest niezmienna, by docierać właśnie do najmniejszych miejscowości, gdzie nie odbywają się żadne wydarzenia.

Z Gminą Czyże współpraca przy organizacji festynów trwa od samego początku, czyli od dziewięciu lat. Za co serdecznie Tomaszowi Tichoniukowi- dyrektorowi Muzeum dziękował podczas otwarcia Wójt gminy Czyże Jerzy Wasiluk. Program festynu w Ladach był bardzo bogaty, wystąpiły zespoły: WIERASY z Gminy Czyże, młodzieżowe grupy wokalne z Czyż, NIEZABUDKI z Kuraszewa w nieco odmłodzonym składzie, CZYŻOWIANIE, grupa AXEL z Białegostoku, która rozdawała swoje płyty wszystkim bawiącym się pod sceną, DAWID SZYMCZUK BAND z Hajnówki- promujący debiutancki album „Czerwona Kalina”, RETRO BEATS z Hajnówki oraz ART.PRONAR z Narwi. Gościnie wystąpił też Adam Kraśko, z programem ROLNIK SHOW. Były oczywiście tańce pod gołym niebem do późnego wieczoru. Nie mogło zabraknąć kramiku muzealnego z literaturą białoruską, pamiątkami i rękodziełem ludowym oraz stoiska promocyjnego gminy Czyże a także atrakcji dla dzieci.

Nie wszyscy wiedzą ale wieś Lady jest jak większość podlaskich wsi historycznie związana z puszczą. Był tu bowiem folwark- siedziba leśniczego zarządzającego puszczą bielską. Pierwsza wzmianka o Ladach pochodzi z Lustracji Województwa Podlaskiego z 1576 roku, gdzie odnotowano młyn oraz staw. W 1664 roku był tu również wiatrak. W 2 połowie XVIII wieku miejscowy folwark wchodził w skład dóbr Jana Klemensa Branickiego. Przez wieś przebiegał tzw. Carski Szlak (Carski Hostineć) biegnący przez Bielsk do Białowieży, którym podróżowali rosyjscy carowie oraz książęta i arystokraci. Według spisu z XIX wieku wieś zamieszkiwały 162 osoby w 16 chatach!

Jak widać Lady jak większość wsi podlaskich znacznie się wyludniła, ale nawet dla garstki mieszkańców warto przywieźć zespoły z muzyką bliską ich sercom, by choć jeden dzień uczynić świętem ludzi tam żyjących.

Agnieszka Tichoniuk

Festyn zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.