46Kiermasze rękodzieła ludowego, koncerty zespołów z Polski i Białorusi, ziemniaczane przysmaki, warsztaty lepienia w glinie, tkania na krosnach- to wszystko można było zobaczyć w niedzielę 4 czerwca 2017 roku na 13. Białoruskim Festiwalu Etnograficznym w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

 

Festiwal otworzył duet konferansjerów Magdalena Gawryluk oraz Tomasz Taranta a także dyrektor Muzeum Białoruskiego – Tomasz Tichoniuk.

Festiwal to jedno z najważniejszych i największych wydarzeń organizowanych co roku przez hajnowskie Muzeum. Instytucja w sposób symboliczny wychodzi na schody muzeum, prezentując to co wartościowe wewnątrz- prezentując dorobek a także ucząc poszanowania dla tradycji i kultury.

Oprócz warsztatów etnograficznych i degustacji przez cały dzień odbywały się koncerty białoruskich zespołów zróżnicowanych pod względem wieku jak i rodzaju muzyki. Rozpiętość wiekowa wykonawców sięgała od przedszkolaków poprzez młodzież szkolną, na dorosłych kończąc. Zaś gatunki muzyczne przechodziły od folkloru, poprzez estradę, nowoczesne rockowe aranżacje ludowych pieśni białoruskich i żywy folk/rock.

Na festiwalowej scenie wystąpiły dzieci z Przedszkola Nr 1 „Kolebka” w Hajnówce, oraz „Sunduczok” z Przedszkola Św. Cyryla i Metodego w Hajnówce, a także zespoły: Dawid Szymczuk Band z Hajnówki, Axel z Białegostoku, Metro i Progres z Hajnówki. Niespodzianką był również występ Adama Kraśko, ze swymi znanymi piosenkami. Publiczność oprócz śpiewów miała też możliwość udziału w tańcach przygotowanych przez zespół Żemerwa ze Studziwód. Na zakończenie festiwalu wystąpił zespół z Białorusi okrzyknięty Artystą Roku zaś jego album „Lekawyja trawy”- najlepszym albumem roku, czyli „Re1ikt”.

Tradycyjnie była również prezentowana najnowsza i antykwaryczna literatura białoruskojęzyczna, pamiątki oraz rękodzieło ludowe na stoisku Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

Festiwal nie mógłby się odbyć bez przybyłej licznie publiczności, która zalewała plac Muzeum od wczesnych godzin porannych do wieczora, ale również partnerom i sponsorom. W tym roku wsparli nas Urząd Gminy Narewka, Hajnowski Dom Kultury, Apteka VITA, Bank Spółdzielczy w Hajnówce oraz Areszt Śledczy w Hajnówce i Piekarnia Podolszyńscy a także wolontariusze, którzy pomagali przy obsłudze Festiwalu.

Pozostaje czekać na 14. Festiwal, który odbędzie się za rok jak zawsze w pierwszy weekend czerwca.

Festiwal zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Miasta Hajnówka, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Starostwa Powiatowego w Hajnówce.

Agnieszka Tichoniuk